Описание
Бялата ружа е многогодишно тревисто растение, което се използва от хилядолетия за облекчаване на проблеми с храносмилането, дихателната система и кожата. Научно доказаните му качества го превръщат в неизменна съставка в множество съвременни медикаменти за лечение на кашлици, болки в гърлото и стомашно-чревния тракт.
Описание и основни свойства на бялата ружа
Родина на известната и в българските традиционни медицински практики бяла ружа (Althaea officinalis), наричана още лечебна ружа, бял слез, волско око и алтея, са Европа и Северна Африка. Билката представлява многогодишно лечебно растение, което се среща в места с висока влажност на надморска височина под 1000 метра. Лечебните му свойства се дължат основно на слузните вещества в състава, чието съдържание е най-високо в корените.
Първите сведения за използването на бялата ружа като лечебно средство датират от 9 век пр.н.е., когато древните гърци го прилагали при рани и болки в гърлото. Мехлем, приготвен от мъзгата му пък бил популярно средство за облекчаване на зъбобол и ужилвания от пчели. През следващите векове диапазонът на медицинските приложения на бялата ружа се разширил значително. Арабските лекари приготвяли от стритите ѝ листа лапѝ за облекчаване на възпаления, римляните установили, че има отлично лаксативно действие, а до началото на Средните векове с нея вече лекували всичко от болки в стомаха до белодробни проблеми и безсъние.
Преди повече от 2000 години древните египтяни използвали корените на бялата ружа за приготвяне на сладки лакомства, предназначени за дарове за боговете и за угощение на фараоните и тяхното обкръжение. Арабите пък ги прилагали при производството на някои видове халва. През 19-ти век френски кулинари започнали да разбиват мъзгата съ с захар, за да приготвят пухкави бонбони, предшественици на популярните отвъд океана маршмелоу. Процесът на извличането на сока обаче бил доста трудоемък и постепенно той бил заменен с желатин.
Здравословни ефекти на корена от бяла ружа
→ Поддържа здравето на храносмилателната система – Слузните вещества в състава на корените образуват защитен слой върху органите от стомашно-чревния тракт, който има мощно успокояващо, противовъзпалително и газогонно действие. Те също така предпазват хранопровода от изкачилите се обратно стомашни сокове, които предизвикват киселини и рефлукс. Благодарение на противовъзпалителните си свойства слузта облекчава раздразнените лигавични мембрани и гладката мускулатура на червата, подпомагайки естественото възстановяване на евентуални увреждания.
→ Подпомага лечението на кашлица, настинка и болки в гърлото – По сходен начин коренът от бяла ружа съдейства и за облекчаване на проблеми с горните дихателни пътища. Слузните вещества покриват гърлото и облекчават раздразненията и болките. Научно изследване, проведено през 2018 година сочи, че бялата ружа е особено ефективна за облекчаване на суха кашлица. Според по-ранни проучвания пък тя помага съществено и терапията на кашлици, предизвикани от настинки, бронхити и други респираторни състояния.
→ Съдейства за облекчаване на различни кожни проблеми – Установено е, че екстракт от корените на бяла ружа стимулира фагоцитозата и освобождаването на кислородни радикали и левкотриени от неутрофилните гранулоцити. Секрецията на цитокини – интерлевкин-6 и тумор-некротизиращ фактор-алфа (TNF-α) от оказва мощно противовъзпалително въздействие, благодарение на което билката допринася за облекчаване на симптомите при екзема, псориазис, дерматити, ужилвания от насекоми и изгаряния.
Активните вещества в състава на корените от бяла ружа имат също така болкоуспокояващо и диуретично действие, съдействат за неутрализирането на свободните радикали и подпомагат сърдечното здраве, подобрявайки липидния профил на кръвта.
Начин на прием:
За възрастни над 18 г.: По 2 капсули дневно, за предпочитане по време на хранене.
Отзиви
Все още няма отзиви.